vrijdag 11 november 2016

Isaac Israëls

Op de Prinsengracht in Amsterdam zag op 3 februari 1865 Isaac Lazarus Israëls het levenslicht als zoon van Jozef Israëls en Aleida Schaap. In 1871 verhuisde het gezin Israëls naar Den Haag waar het zijn intrek nam in een huis aan de Koninginnegracht. Isaacs vader was toen al een beroemd schilder en diens Haagse huis werd een ontmoetingsplaats van kunstenaars, kunstliefhebbers en kunsthandelaren. Het was, kortom, een levendig en artistiek milieu waarin Isaac Israëls opgroeide. Al op zeer jonge leeftijd bleek dat Isaac Israëls talent voor tekenen had. In 1871 - Isaac was toen zes jaar oud - schreef Jozef over hem aan een Engelse vriend: "he is a clever animal-painter!" Het jonge leven van Isaac werd beheerst door kunst, literatuur en reizen. Zijn ouders namen hem en zijn zusje Mathilde mee op hun reizen. Zo maakte de familie in 1877 een reis langs onder andere Parijs, Turijn, Rome, Pisa, Napels en Venetië. Na de lagere school volgde Isaac van 1878 tot 1880 tekenlessen aan de Tekenakademie aan de Princessegracht. Hier leerde hij waarschijnlijk de bekende schilder George Hendrik Breitner kennen. Net als Breitner had Isaac veel belangstelling voor taferelen uit het stadsleven. Hij schilderde dienstmeisjes, het uitgaansleven, verlichte winkelstraten en was vooral geïnteresseerd in de dynamiek van het grotestadsleven. Hoewel Isaac geen voortgezet onderwijs heeft gevolgd, leerde hij zichzelf een groot aantal talen waaronder Italiaans, Latijn en Spaans.
Al snel ontwikkelde Isaac zich tot een onafhankelijk schilder die los kwam van zijn beroemde vader en daarbij ook al succes oogstte. Toen hij achttien jaar oud was, hing zijn schilderij 'Begrafenis van de jager' op de Parijse Salon en kreeg hij enthousiaste kritieken. Als gevolg hiervan werd hij in 1884 uitgenodigd voor de eerste expositie van de Belgische avant-garde groep 'Les XX' in Brussel. In 1887 vestigde hij zich in Amsterdam waar hij in kringen van de Tachtigers verkeerde en deel begon uit te maken van de Amsterdamse Impressionisten. In die tijd was hij onder andere bevriend met de uit Limburg afkomstige schrijver Frans Erens en met mensen als Frederik van Eeden, Jan Toorop en Albert Verwey. Vader en zoon maakte deel uit van de Haagse School, een groep kunstenaars die realistische landschappen en arbeiders schilderde. Omstreeks 1903 kreeg Israëls behoefte aan een nieuwe omgeving en vestigde hij zich in Parijs waar hij tot 1913 zou blijven wonen. Ook hier schilderde hij het grootsteedse leven; de drukte op de grote boulevards, meisjes op Parijse naaiateliers, scènes uit het uitgaansleven van de miljoenenstad. Van 1913 tot 1915 verbleef hij in Londen. Tijdens de Eerste Wereldoorlog keerde hij terug naar Nederland. Na de oorlog ging hij echter weer op reis. In de jaren 1921 en 1922 verbleef hij in Nederlands-Indië. Na zijn terugkeer in Nederland ging hij in Den Haag wonen. Hoewel hij nooit trouwde, had hij een langdurige liefdesrelatie met Sophie de Vries. Toen deze in 1931 overleed bleef Isaac als een eenzaam man achter. Op donderdag 4 oktober 1934 werd Isaac aangereden door een auto. Hoewel hij tegen de arts die achter het stuur zat zei niets te hebben, overleed hij enkele dagen later, op 7 oktober 1934 aan de gevolgen van dit ongeval. Veiling november 2016, kavel 181.

vrijdag 17 juni 2016

Oene Romkes de Jongh

Oene Romkes de Jongh werd op 6 april 1812 geboren in het Friese plaatsje Makkum. Veel van Oene Romkes is niet bekend. Wel weten we dat hij zich geïnspireerd wist door werken van zijn tijdgenoten Adriaan Evertsen en Cornelis Springer. In zijn werk zien we die invloeden dan ook altijd terug, niet gekopieerd maar in een eigen stijl ontwikkeld en gebruikt. Zijn werken zijn typisch 19e eeuwse Romantische Hollandse voorstellingen van mensen in straatbeeld geflankeerd door oude huizen waarbij je de stenen bijna stuk voor stuk kunt tellen. Hiermee toont hij zich als een echte Hollandse Meester. Een grote voorliefde heeft de Jongh voor de winterse sferen. Ondanks de winterse elementen in zijn schilderijen, stralen de werken een bijzondere warmte uit. Oene Romkes woonde en werkte in Amsterdam tot 1884 en verhuisde daarna naar Nieuwer-Amstel dat wij nu beter kennen als Amstelveen. Vele stadsgezichten zijn herkenbaar als plaatsen rond de Zuiderzee en plekken in Amsterdam. Het werk dat hier getoond wordt is een straatgezicht met zicht op het Burger Weeshuis in Amsterdam. De schilder heeft hier het zonlicht op een mooie manier weergegeven, komend van rechts. Daar waar er een opening in de bebouwing is, wordt de klinkerweg verlicht en verwarmd wat het werk een prachtige toon geeft. De Jongh overleed op 1 juli 1896 in zijn geliefde Amsterdam op 84-jarige leeftijd. Op 27 juni 2016 wordt onder kavelnummer 19 dit werk geveild.

Klaas Gubbels

Klaas Gubbels werd als Rotterdamse jongen geboren op 19 januari 1934 en is een groot Nederlands kunstenaar. Op dit moment woonachtig in Arnhem en een regelmatige bezoeker van de kijkdagen bij Derksen Veilingbedrijf. Het meest bekend is hij met zijn stillevens van tafels, stoelen en koffiekannen. In de 50er jaren volgde Gubbels verscheidene opleidingen. Zo volgt hij van 1949 tot 1951 aan de Technische school in Rotterdam een opleiding reclame schilderen, van 1951 tot 1952 een avondcursus aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam en studeerde hij van 1952 tot 1958 aan academie '‘Kunstoefening’ te Arnhem, waarnaast hij ook avondlessen in beeldhouwkunde volgde. In de zeventiger jaren was Klaas Gubbels verbonden aan de Willem de Kooning Academie in Rotterdam, samen met andere schilders en grafici als Hannes Postma en beeldhouwer Kees Franse. In verloop van tijd zijn de kunstwerken van Klaas Gubbels steeds abstracter geworden. Het valt in eerste instantie te bezien als eenkennig, vanwege het beperkte aantal aan visuele thema's. Maar dit is ook juist weer de kracht en charme van zijn kunstwerken. Daarnaast gebruikt hij voor deze onderwerpen een veelvoud aan technieken en materialen, zoals fotografie, litho, houtsnede, wandschildering, collage, object trouvé, glas en metaal. Zijn werk heeft raakvlakken met kunstwerken van kunstenaars als Giorgio Morandi en Amedeo Modigliani en lijkt beïnvloed door Marcel Duchamp, Man Ray en George Segal. Eind 2004/begin 2005 had Klaas Gubbels een grote retrospectieve tentoonstelling van zijn werk in het Museum voor Moderne Kunst Arnhem en in 2014 was er een grote tentoonstelling in verband met zijn 80 jaar. In Hotel New York in Rotterdam is een hele grote muurschildering van Klaas te zien van een enorme koffiepot met daarbij een gedicht van Jules Deelder: Maar wat is koffie zonder pot? Een natte bruine plek, een vlek. Pas de pot schenkt koffie vorm en vormt daarmee voor ons de bron van veel genot..... In de juni veiling maar liefst 9 werken van Klaas. In de veiling van 28 juni 2016 veilen wij 9 werken van Gubbels.

Nicolaas Bastert

Nicolaas Bastert werd geboren op 7 januari 1854 in Maarsseveen en groeide op in een vooraanstaande familie op het landgoed Otterspoor. Aanvankelijk leek hij voorbestemd voor een carrière in de handel en werkte op kantoor in de handelsonderneming van zijn vader. In het atelier van Marinus Heijl ontmoette hij rond 1870 de jonge kunstschilder Geo Poggenbeek, met wie hij levenslang bevriend zou blijven. Hij koos in deze periode definitief voor de schilderkunst en werd in 1876 toegelaten tot de dagopleiding van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. Hij kreeg o.a. tekenles van August Allebé. In 1878 volgde Bastert een wintercursus aan de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten van Antwerpen en leerde daar Hein Kever en Theo Hanrath kennen. Daarna reisde hij met Poggenbeek door Zwitserland, Italië en Frankrijk. Tussen 1880 en 1882 woonden en werkten Poggenbeek en Bastert samen in Amsterdam. In 1882 betrok Bastert een eigen atelier in Den Haag. Samen zouden ze in de daaropvolgende zeven jaar echter vaak naar een huisje in Breukelen afreizen om er het Hollandse landschap te schilderen. Bastert maakte er vooral veel riviergezichten bij de Vecht, niet allen in Breukelen maar ook in Maarssen en Nieuwersluis. De stijl van Bastert werd sterk beïnvloed door de schilders van de Haagse School. Al snel trok hij de aandacht met zijn werk. Zo noemde de kunstcriticus Jan Veth hem in mei 1888 "De koning van het licht". Hij schreef: "Op de plaats waar Basterts schilderij hangt, is het als staat er een raam open waardoor men de Vecht in al zijn heerlijkheid aanschouwt". Bastert overleed op 18 april 1939 in Loenen aan de Vecht. Schilderij wordt op 27 juni 2016 geveild onder kavelnummer 241.

Frank Broekhuizen

Deze keer wil ik u wat vertellen over Frank Broekhuizen en zijn werk. Werk van een kunstenaar die digitaal werk tot een kunst verheven heeft. Pixels tot leven brengen, komt steeds meer in de belangstelling. Frank Broekhuizen, geboren in 1956 is een gepassioneerd mens met oog voor detail. Naast dat Frank gepassioneerd is, is hij een emotioneel mens dat onrecht in de wereld niet begrijpt. Hieruit vloeide zijn drang naar het leren kennen van mensen die een eenvoudig maar puur bestaan hebben. Op zijn vele reizen door het Verre Oosten en Azië, leerde hij mensen kennen in hun eigen, vaak arme omgeving en legde hun leven en uitstraling voor eeuwig vast met zijn camera. Hij legde armoede in Cambodja, natuur op Borneo, ongekende kleuren in India, het leven in Italië en de drukte in Hong Kong vast door de knop van zijn sluiter in te drukken op momenten dat het moest en kon. Door een persoonlijk een band op te bouwen met zijn poserende ontmoetingen, kreeg hij een ongekend vertrouwen waarbij mensen zichzelf konden zijn en hij zijn werk en hobby kon uitvoeren. In Hong Kong lukte het zelfs om het verkeer gewoon stil te leggen voor een zakelijke opdracht. Naast het fotograferen van levende onderwerpen heeft Frank zich gespecialiseerd in het creëren van kunst, voorgekomen uit detailfoto’s. Deze foto’s weet hij zodanig te bewerken dat een eenvoudige plank verheven wordt tot een “MC-Escher-achtige” voorstelling. Duizenden bewerkingen brachten fantastische creaties naar boven die Broekhuizen vervolgens op canvas liet printen. Het hier getoonde werk dat geveild wordt op maandag 27 juni is opgebouwd uit één enkel voorwerp. Als u het voorwerp kunt herkennen, trakteer ik u op een heerlijke fles wijn en een gratis magazine. Frank Broekhuizen is in mijn ogen een Hollandse meester die niet werkt met een kwast op linnen op een ezel maar met een muis op zijn beeldscherm van zijn grote vriend de IMac. In de veiling van 27 juni 2016 zullen wij 3 werken van Frank gaan veilen.