vrijdag 17 juni 2016

Oene Romkes de Jongh

Oene Romkes de Jongh werd op 6 april 1812 geboren in het Friese plaatsje Makkum. Veel van Oene Romkes is niet bekend. Wel weten we dat hij zich geïnspireerd wist door werken van zijn tijdgenoten Adriaan Evertsen en Cornelis Springer. In zijn werk zien we die invloeden dan ook altijd terug, niet gekopieerd maar in een eigen stijl ontwikkeld en gebruikt. Zijn werken zijn typisch 19e eeuwse Romantische Hollandse voorstellingen van mensen in straatbeeld geflankeerd door oude huizen waarbij je de stenen bijna stuk voor stuk kunt tellen. Hiermee toont hij zich als een echte Hollandse Meester. Een grote voorliefde heeft de Jongh voor de winterse sferen. Ondanks de winterse elementen in zijn schilderijen, stralen de werken een bijzondere warmte uit. Oene Romkes woonde en werkte in Amsterdam tot 1884 en verhuisde daarna naar Nieuwer-Amstel dat wij nu beter kennen als Amstelveen. Vele stadsgezichten zijn herkenbaar als plaatsen rond de Zuiderzee en plekken in Amsterdam. Het werk dat hier getoond wordt is een straatgezicht met zicht op het Burger Weeshuis in Amsterdam. De schilder heeft hier het zonlicht op een mooie manier weergegeven, komend van rechts. Daar waar er een opening in de bebouwing is, wordt de klinkerweg verlicht en verwarmd wat het werk een prachtige toon geeft. De Jongh overleed op 1 juli 1896 in zijn geliefde Amsterdam op 84-jarige leeftijd. Op 27 juni 2016 wordt onder kavelnummer 19 dit werk geveild.

Klaas Gubbels

Klaas Gubbels werd als Rotterdamse jongen geboren op 19 januari 1934 en is een groot Nederlands kunstenaar. Op dit moment woonachtig in Arnhem en een regelmatige bezoeker van de kijkdagen bij Derksen Veilingbedrijf. Het meest bekend is hij met zijn stillevens van tafels, stoelen en koffiekannen. In de 50er jaren volgde Gubbels verscheidene opleidingen. Zo volgt hij van 1949 tot 1951 aan de Technische school in Rotterdam een opleiding reclame schilderen, van 1951 tot 1952 een avondcursus aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam en studeerde hij van 1952 tot 1958 aan academie '‘Kunstoefening’ te Arnhem, waarnaast hij ook avondlessen in beeldhouwkunde volgde. In de zeventiger jaren was Klaas Gubbels verbonden aan de Willem de Kooning Academie in Rotterdam, samen met andere schilders en grafici als Hannes Postma en beeldhouwer Kees Franse. In verloop van tijd zijn de kunstwerken van Klaas Gubbels steeds abstracter geworden. Het valt in eerste instantie te bezien als eenkennig, vanwege het beperkte aantal aan visuele thema's. Maar dit is ook juist weer de kracht en charme van zijn kunstwerken. Daarnaast gebruikt hij voor deze onderwerpen een veelvoud aan technieken en materialen, zoals fotografie, litho, houtsnede, wandschildering, collage, object trouvé, glas en metaal. Zijn werk heeft raakvlakken met kunstwerken van kunstenaars als Giorgio Morandi en Amedeo Modigliani en lijkt beïnvloed door Marcel Duchamp, Man Ray en George Segal. Eind 2004/begin 2005 had Klaas Gubbels een grote retrospectieve tentoonstelling van zijn werk in het Museum voor Moderne Kunst Arnhem en in 2014 was er een grote tentoonstelling in verband met zijn 80 jaar. In Hotel New York in Rotterdam is een hele grote muurschildering van Klaas te zien van een enorme koffiepot met daarbij een gedicht van Jules Deelder: Maar wat is koffie zonder pot? Een natte bruine plek, een vlek. Pas de pot schenkt koffie vorm en vormt daarmee voor ons de bron van veel genot..... In de juni veiling maar liefst 9 werken van Klaas. In de veiling van 28 juni 2016 veilen wij 9 werken van Gubbels.

Nicolaas Bastert

Nicolaas Bastert werd geboren op 7 januari 1854 in Maarsseveen en groeide op in een vooraanstaande familie op het landgoed Otterspoor. Aanvankelijk leek hij voorbestemd voor een carrière in de handel en werkte op kantoor in de handelsonderneming van zijn vader. In het atelier van Marinus Heijl ontmoette hij rond 1870 de jonge kunstschilder Geo Poggenbeek, met wie hij levenslang bevriend zou blijven. Hij koos in deze periode definitief voor de schilderkunst en werd in 1876 toegelaten tot de dagopleiding van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. Hij kreeg o.a. tekenles van August Allebé. In 1878 volgde Bastert een wintercursus aan de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten van Antwerpen en leerde daar Hein Kever en Theo Hanrath kennen. Daarna reisde hij met Poggenbeek door Zwitserland, Italië en Frankrijk. Tussen 1880 en 1882 woonden en werkten Poggenbeek en Bastert samen in Amsterdam. In 1882 betrok Bastert een eigen atelier in Den Haag. Samen zouden ze in de daaropvolgende zeven jaar echter vaak naar een huisje in Breukelen afreizen om er het Hollandse landschap te schilderen. Bastert maakte er vooral veel riviergezichten bij de Vecht, niet allen in Breukelen maar ook in Maarssen en Nieuwersluis. De stijl van Bastert werd sterk beïnvloed door de schilders van de Haagse School. Al snel trok hij de aandacht met zijn werk. Zo noemde de kunstcriticus Jan Veth hem in mei 1888 "De koning van het licht". Hij schreef: "Op de plaats waar Basterts schilderij hangt, is het als staat er een raam open waardoor men de Vecht in al zijn heerlijkheid aanschouwt". Bastert overleed op 18 april 1939 in Loenen aan de Vecht. Schilderij wordt op 27 juni 2016 geveild onder kavelnummer 241.

Frank Broekhuizen

Deze keer wil ik u wat vertellen over Frank Broekhuizen en zijn werk. Werk van een kunstenaar die digitaal werk tot een kunst verheven heeft. Pixels tot leven brengen, komt steeds meer in de belangstelling. Frank Broekhuizen, geboren in 1956 is een gepassioneerd mens met oog voor detail. Naast dat Frank gepassioneerd is, is hij een emotioneel mens dat onrecht in de wereld niet begrijpt. Hieruit vloeide zijn drang naar het leren kennen van mensen die een eenvoudig maar puur bestaan hebben. Op zijn vele reizen door het Verre Oosten en Azië, leerde hij mensen kennen in hun eigen, vaak arme omgeving en legde hun leven en uitstraling voor eeuwig vast met zijn camera. Hij legde armoede in Cambodja, natuur op Borneo, ongekende kleuren in India, het leven in Italië en de drukte in Hong Kong vast door de knop van zijn sluiter in te drukken op momenten dat het moest en kon. Door een persoonlijk een band op te bouwen met zijn poserende ontmoetingen, kreeg hij een ongekend vertrouwen waarbij mensen zichzelf konden zijn en hij zijn werk en hobby kon uitvoeren. In Hong Kong lukte het zelfs om het verkeer gewoon stil te leggen voor een zakelijke opdracht. Naast het fotograferen van levende onderwerpen heeft Frank zich gespecialiseerd in het creëren van kunst, voorgekomen uit detailfoto’s. Deze foto’s weet hij zodanig te bewerken dat een eenvoudige plank verheven wordt tot een “MC-Escher-achtige” voorstelling. Duizenden bewerkingen brachten fantastische creaties naar boven die Broekhuizen vervolgens op canvas liet printen. Het hier getoonde werk dat geveild wordt op maandag 27 juni is opgebouwd uit één enkel voorwerp. Als u het voorwerp kunt herkennen, trakteer ik u op een heerlijke fles wijn en een gratis magazine. Frank Broekhuizen is in mijn ogen een Hollandse meester die niet werkt met een kwast op linnen op een ezel maar met een muis op zijn beeldscherm van zijn grote vriend de IMac. In de veiling van 27 juni 2016 zullen wij 3 werken van Frank gaan veilen.

woensdag 27 januari 2016

Erasmus van Dulmen Krumpelman

Op 25 augustus 1897 werd in Bad Kreuznach Erasmus Bernhard van Dulmen Krumpelman geboren. Van Dulmen was zoon van wiskundeleraar Erasmus Bernardus van Dulmen Krumpelman en Elisabeth Adam. Zijn ouders hadden elkaar in Kreuznach leren kennen. Kort na zijn geboorte verhuisde het gezin naar Amsterdam. Hij volgde een particuliere tekenopleiding aan de Hendrik de Keyserschool en vervolgde zijn studie aan de Rijksnormaalschool voor tekenonderwijs. Hoewel Erasmus opgroeide in de hoofdstad werd hij erg aangetrokken door het Drentse platteland. In 1918 werd hij lid van Arti et Amicitiae en exposeerde geregeld op ledententoonstellingen. Hij kwam in contact met kunstenaars August Allebé, George Breitner en Willem Witsen, die hem hielpen zijn stijl te ontwikkelen. Hij schilderde vooral in een impressionistische stijl. In de Eerste Wereldoorlog moest “Von Dülmen Krumpelmann” korte tijd in militaire dienst en maakte daar diverse tekeningen van het soldatenleven. Na zijn huwelijk in 1921 vestigde hij zich in Drenthe. Hij kwam daar in aanraking met schilders van Groninger kunstkring De Ploeg waarna zijn schilderstijl losser en kleuriger werd. Hij schilderde en tekende onder meer landschappen, stadsgezichten, circustaferelen en portretten. Behalve in Nederland heeft van Erasmus ook veel in het buitenland gewerkt. Vanaf het midden van de jaren twintig trok hij regelmatig naar Parijs, waar hij een groot aantal doeken met gezichten op de brede boulevards heeft geschilderd. Na de Tweede Wereldoorlog heeft hij ook elders in Frankrijk geschilderd en nadat hij in 1947 met een Groningse coaster een reis naar Portugal en Noord-Afrika had gemaakt, zou hij nog meerdere keren naar deze streken terugkeren.  Tot op hoge leeftijd heeft hij doorgewerkt en een oeuvre opgebouwd dat uit ontelbare schilderijen, aquarellen en tekeningen bestaat van de meest uiteenlopende onderwerpen: landschappen, stads- en dorpsgezichten, kermis en circustaferelen, het boerenleven, portretten enz. Veel succes heeft hij geoogst met zijn schilderijen en aquarellen van naakte kinderen die in de Drentse Aa zwemmen en spelen, een thema dat hij sinds de jaren dertig veelvuldig heeft vastgelegd. Erasmus overleed op 21 juni 1987 in Vries (Zuidlaren). Veiling 8 februari 2016, 19.00 uur